McMillan claims senior crown at Nespelem Junior Rodeo

— Chase Nigg of Oroville and Caleb McMillan of Soap Lake tied with rides of 73 points in the senior bullriding at the Nespelem Junior Rodeo on April 26-27.

McMillan parlayed firsts in bareback and chute doggin' to claim the senior overall crown.

Rodeo results

Senior boys

Bulls – 1 tie, Chase Nigg and Caleb McMillan, 73. 2, Oscar Pakootas, 63. 4, Taylor Flesher, 60.

Bareback – 1, Caleb McMillan, 67.

Chute doggin’ – 1, Caleb McMillan, 3.33 seconds. 2, Blake Rise,6.13. 3, Taylor Flesher,.79. 4, Jared Floe, .61.

Broncs – no entries.

Calf roping – no qualified time.

Senior girls

Breakaway – 1, Katie Lyle, 4.46.

Goats – 1, Mollee Gray, 11.50. 2, Katie Lyle, 19.28. 3, Sage Marivello, 20.16.

Barrels – 1, Randi Rae Sam, 16.49. 2, Sierra Stukel, 16.51. 3, Mollee Gray, 17.58.

Poles – Sage Marivello, 24.51. 2, Randi Rae Sam, 24.93. 3, Bailey Lyle, 25.21.

Cow riding – no qualified rides.

Intermediate boys

Breakaway – 1, Wade Bruemmer, 3.38. 2, Dylan Beck, 19.27.

Barebacks – 1, Elijah Hoisington, 66. 2, Mathew Pakootas, 58.

Steer riding – 1 tie, Malcolm Carson Jr. and Connor Picking, 66. 3, Cameron Plaisted, 64. 4, Mathew Pakootas, 60.

Chute doggin’ – 1, Dylan Beck, 6.35. 2, Chantz Popelier, 37.09. 3, Mathew Pakootas, 40.24.

California Stake – 1, Dylan Beck, 15.24. 2, Wade Bruemmer, 18.94. 3, Chantz Popelier, 19.20. 4, Kass Newman, 19.98.

Intermediate girls

Steer riding – 1 tie, Laatya James and Beverlee “Joy” Abrahamson, 78. 3, Shantana Pakootas, 64. 4, Halee Abrahamson, 63.

Goats – 1, Makenly Davis, 10.03. 2, Kimberly Williams, 11.00. 3, Krista Marchand, 11.24. 4, Audree Skone, 14.08.

Breakaway – 1, Kimberly Williams, 3.31. 2, Krista Marchand, 3.86. 3, Laatya James, 4.33. 4, Jesz Lyle, 13.66.

Barrels – 1, Beverlee “Joy” Abrahamson, 16.77. 2, Jesz Lyle, 17.04. 3, Kimberly Williams, 17.07. 4, Taylor Smith, 17.09.

Poles – 1, Kimberly Williams, 22.50. 2, Riley McMillan, 24.11. 3, Jesz Lyle, 25.07. 4, Telah Holford, 25.09.

Junior boys

Steer riding – 1, Kaiden Palmer, 66. 2, Willy Abrahamson, 60.

Goats – 1, Clay Buchert, 22.12. 2, Cash James, 23.19. 3, Seth Hoisington, 31.06. 4, Dusty Rose, 44.34.

Barrels – 1, Clay Buchert, 17.13. 2, Willy Abrahamson, 21.40. 3, Cash James, 24.37. 4, Nathan Parsons, 26.58.

Poles – 1, Clay Buchert, 24.39. 2, Cash James, 24.87. 3, Willy Abrahamson, 29.63. 4, Nathan Parsons, 37.33.

Junior girls

Barrels – 1, Michelle Williams, 16.60. 2, Hannah Beeman-Chlarson, 17.11. 3, Hattie Buchert, 17.27. 4, Abbigail Popelier, 17.55.

Poles – 1, Michelle Williams, 22.26. 2, Madi Baumberger, 22.93. 3, Claire Ives, 23.65. 4, Abbigail Popelier, 24.09.

Goats – 1, Josee Newman, 11.88. 2, Abbigail Popelier, 14.49. 3, Brooke Richey, 18.68. 4, Claire Ives, 18.75.

Steer riding – no qualified rides.

Peewee boys

Barrels – 1, Bryson Butterfly, 18.37. 2, Brier Selvidge, 18.59. 3, Hunter Hughes, 19.15. 3, Braedon Signor-McLaughlin, 20.89.

Poles – 1, Bryson Butterfly, 25.05. 2, Braedon Signor-McLaughlin, 29.56. 3, Diesel Downey, 34.91. 4, Brier Selvidge, 36.59.

Goats – 1, Brier Selvidge, 14.27. 2, Bryson Butterfly, 18.48. 3, ManeRider Pakootas, 20.23. 4, Hunter Hughes, 21.03.

Calf riding – 1, Cooper Ives, 66. 2, Teyten Flores, 59. 3, Trenton Seymour, 58. 4, Bryson Butterfly, 56.

Peewee girls

Calf riding (score/time)– 1, Jadya Taylor, 68.00. 2, Quincy Downey, 64.00.

Goats – 1, Sage Olmstead, 12.74. 2, Quincy Downey, 14.35. 3, Jacie Richey, 14.76. 4, Shelby Mustang, 19.32.

Barrels – 1, Quincy Downey, 18.56. 2, Jacie Richey, 19.80. 3, Naomi Yager, 20.64. 4, Sage Olmstead, 21.98.

Poles – 1, Quincy Downey, 25.13. 2, Jacie Richey, 26.22. 3, Allie Newman, 28.30. 4, Naomi Yager, 30.75.

Little people

Muttons (score/time) – 1, Bodee Blue Gudmundson, 66. 2, Blayne Picard, 63. 3 tie, Colton Carden and Ben Richey, 62.

Barrels – 1, Rocksie Timentwa, 19.96. 2, Lelah Mason, 39.00. 4, Kamrynn Orozco, 42.39. 4, Scarlett Sutton, 49.07.

Stake race – 1, Rocksie Timentwa, 8.01. 2, Ben Richey, 10.67. 3, Bodee Blue Gudmundson, 13.99. 4, Shandy Evans, 16.31.

Team roping – 1, Wade Bruemmer and Daylan Beck, 30.81 seconds.

Log in to comment