Galloping good time

Chance Stucker, of Tonasket, lassos a calf in 21.75 seconds during the senior boy’s calf roping at the Tonasket Junior Rodeo on Sunday.

Photo by Brock Hires.
Chance Stucker, of Tonasket, lassos a calf in 21.75 seconds during the senior boy’s calf roping at the Tonasket Junior Rodeo on Sunday.

— Quincy Downey and Bryson Butterfly each earned a saddle for being the all-around winners in peewee/junior divisions at the annual Tonasket Junior Rodeo last weekend.

Kaelyn Marchand and Wade Bruemmer won saddles for being winners in intermediate/senior divisions.

Chase Nigg was the lone senior boy to ride a bull, scoring a 72.

Brent Griffin scored a 62 in bareback for senior boys.

In senior girls, Bailey Nachigal scored a 72 for first and Kaelyn Marchand a 63 for second in cow riding.

Quincy Downey hung on for a 69 to claim first in peewee girls calf riding. Jadya Taylor scored a 63 and Sage Olmstead a 35.

Braeden Signor-McLaughlin scored a 63 to win peewee boys calf-riding.

Age group all-around winners are:

Girls

Little People – Rocksie Timentwa, 24 points, first in California stake race, barrel racing and pole bending; second dummy roping; third goat tail untying; fourth mutton busting. 2, Lucchese Ford, 16 points. 3, JayCee Goodwin, 14.

Peewee – Quincy Downey, 21 points, first calf riding, goat flanking and barrel racing; second pole bending, California stake race and dummy roping. 2, Sage Olmstead, 18 points.

Junior – Karlie Jo Richey, 12 points, first in goat tying and breakaway roping; second in steer daubing; fourth in barrel racing. 2, Abbi Popelier, 7 points.

Intermediate – Krista Marchand, 11 points, first in goat tying and breakaway roping; second in steer daubing. 2, Makenly Davis, 10 points.

Senior – Kaelyn Marchand, 13 points, first in boat tying and steer daubing; second in cow riding; third in pole bending. 2, Bailey Nachigal, 10 points. 3, Haley Wainright, 8 points.

Boys

Peewee – Bryson Butterfly, 18 points, first in pole bending, California stake race and dummy roping; second in goat flanking and barrel racing. 2, Brier Selvidge, 15 points. 3, Braeden Signor-McLaughlin, 12 points. 4, Diesel Downey, 8 points.

Junior – Clay Buchert, 13 points, first in barrel racing and steer daubing; second in pole bending; third in goat tying. 2, Brayden Schmidt, 10 points. 3, Tyler Popelier, 9 points.

Intermediate – Wade Bruemmer, 15 points, first in calf stake tying, breakaway roping and steer daubing; second in chute dogging. 2, Dylan Beck, 10 points.

Senior – Chance Stucker, 11 points, first in calf roping and steer wrestling; second in chute dogging.

Latest stories

Latest video:

Chronicle News Broadcast for Oct. 19, 2016

An Oroville woman injured in car wreck near Crumbacher, Omak house damaged by fire, thousands expected to attend Okanogan Family (Barter) Faire, Natalie Carrier talks about the Omak Zombie Fun Run, a look at your weekend weather forecast, and weekly sports report. Enlarge

Log in to comment