Klemmeck leans into win

— Liberty Bell’s Ben Klemmeck used a lean at the wire to take first place at the Quincy Invitational on Oct. 12.

Klemmeck, a sophomore, finished in 16 minutes, 15.27 seconds. His time was second best in the state for three miles this year amongst 1B/2B runners.

Quincy’s Spencer Elmore, a junior, was second in 16:15.57.

Liberty Bell’s Lima Daily was third (16:32.59) to help guide the Mountain Lions to a second-place team finish.

Omak’s Diana Montes was sixth (21;14.73) and Alexandra O’Dell was seventh (21:48.85).

Boys team scores: 1, Ephrata 47. 2, Liberty Bell 50. 3, Quincy 53. 4, Cascade 101. 5, Omak 166. 6, Connell 173. 7, Cashmere 192. 8, Bickleton 199. 9, Lake Roosevelt 220. 10, Bridgeport 236.

Boys: 1, Ben Klemmeck, L.B., 16:15.27. 2, Spencer Elmore, Quincy, 16:15.57. 3, Liam Daily, L.B., 16:32.59. 9, Willy Duguay, L.B., 17:40.49. 10, Oren Cox, BP, 17:41.26.

Girls team scores: 1, Cascade 49. 2, Ephrata 63. 3, Omak 70. 4, Cashmere 93. 5, Quincy 98. 6, Connell 120.

Girls: 1, Erin Mullins, Casc., 18:14.68. 6, Diana Montes, Omak, 21;14.73. 7, Alexandra O’Dell, Omak, 21;48.85. 11, Sarah O’Dell, Omak, 22:11.31.

RICHLAND – Richland’s Lindsey Bradley broke Oroville’s Sierra Speiker undefeated string this fall at the Richland Invitational cross country meet Oct. 12.

Bradley finished the three-mile course in 17 minutes, 48.09 seconds.

Speiker was second in 18:05.68.

“We’re short on live bodies this season so we don’t have a girls’ team,” Oroville coach Doug Kee said. “The boys’ team is very young with only one returning runner.”

TONASKET – Duncan Forsman, given another shot at the Tonasket course record, shattered the mark during a meet Oct. 11.

Forsman missed the course record by a second earlier this year.

“He left no doubt this time,” Tonasket coach Bob Thornton said.

Forsman cruised the 2.8-mile course in a personal best of 15 minutes, 4 seconds. That shattered the record by 11 seconds set by Nik Michel of Republic.

The time was the best by a 1B/2B runner in the state this year by 27 seconds.

Republic won the boys title followed by Tonasket, which was the only school with a girls team.

“Tim Jackson despite having the flu, knew the team needed him,” Thornton said. “So he toughed it out and still ran a personal best. Bryden Hires is really improving every meet.”

The Tonasket middle school girls team also won paced by Hanna Smith, who won in 9:29.

Other Tonasket girls included Katie Henneman (3, 9:51), Camille Wilson (4, 9:57), Megan Bolich (6, 10:30), Kaylee Bobadilla (10, 11:05), Abby Duchow (11, 11:33), Morgan Tyus (12, 11:36) and Noni Alley (13, 12:06).

Boys team scores: 1, Republic 16. 2, Tonasket 52. 3, Brewster 63.

Boys: 1, Duncan Forsman, Rep., 15:04. 2, Spencer Reiss, Rep., 15:45. 3, Kieran Poore, Rep., 16:59. 4, Taylor Campbell, Rep., 16:59. 5, Hunter Swanson, Ton., 17:47. 6, Rowan Davis, Rep., 18:04. 7, Edgar Guzman, Brew., 18:06. 9, Bryden Hires, Ton., 18:27. 10, Cameron Leonard, Rep., 18:29.

11, Tim Jackson, Ton., 18:34. 12, Smith Condon, Ton., 18:53. 13, Lloyd Scott, Rep., 19:36. 14, Edgar Arroyo, Brew., 20:07. 15, Abe Podkranic, Ton., 20:50. 16, Jovani Barrios, Brew., 20:55. 17, Dylan Drennan, Rep., 20:56. 18, Keeton Hoines, Ton., 21:55. 19, Raul Jimenez, Brew., 22:57. 20, Allen McHenry, Brew., 23:05. 21, Liam Chamberlin, Rep., 24:33.

Girls team score: 1, Tonasket 15.

Girls: 1, Shania Graham, Rep., 18:14. 2, Amber Monroe, Ton., 19:55. 3, Johnna Terris, 20:10, Ton., 4, Claire McIntyre, Rep., 20:54. 5, Alexis Walker, Rep., 22:23. 6, Jenna Valentine, Ton., 22:37. 7, Kallie Mirick, Ton., 23:03. 8, Lea Berger, Ton., 23:15. 9, Kiana Koepke, Rep., 23:49. 10, Phoebe Poynter, Oro., 24:50. 11, Azusena Guzman, Brew., 26:13.

Log in to comment